Ana Menü

SUNSKY-online.com INT

coolicool.com INT

TVC-mall.com INT

Parfum Mekani.com

sponsorlar

Üye Istatistikleri

Faruk 1 Hafta
selim 2 Hafta
lgundogdu20 Hafta
ALUCRALI72 Hafta
coman143 Hafta
kayadonmez232 Hafta
m285506...286 Hafta
Havutmuslu289 Hafta
kartal295 Hafta
selimtd300 Hafta


Bugün: 0
Dün: 1
Bu Hafta: 0
Bu ay: 0
Bu yil: 0
Yeni Kullanici : selimtd

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3403 , , ,
· Toplam Üye Sayısı: 100
Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 3240570
Site5156 gündür açik
628 ziyaretçi / gün

e-mail Kayit Dagilimi
Yahoo:0 (0%)
Gmail: 13 (13%)
Hotmail: 62 (62%)
MSN: 2 (2%)
Mynet: 7 (7%)
Other: 16 (16%)


Rastgele Video

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

GearBest.com INT

Lightinthebox WW

Geekbuying.com INT

Tmart.com INT

DHgate INT

RSS Yayın

RSS - Resimler
RSS - Forumlar
RSS - Weblinkleri
RSS - Makaleler
RSS - Haberler
RSS - Programlar

Free PageRank Checker

botlar

Google (0), Yahoo (0), msnbot (0),

Banggood.com INT

Alucra Koman Köyü Tarihi

 


ALUCRA KOMAN (KUMAN) KÖYÜ (M.Ö. 200)
TARİH SENİNLE BAŞLAR

Alucra İlçemizin ve köylerinin tarihleri yaşayış tarzlarını göz önünden geçirirken Koman köyünün ne kadar eski bir tarihe sahip olduğunu anlayacağız.


Alucra ilçemizin tarihi ve yapılanması ile ünlü olan köyümüzü çoğu araştırmacılar iyi bilir. Fakat halk arasında sadece eski ve tarihi köy olarak anlatılır. Koman köyünün tarihini gerçek manada incelediğimiz de M.Ö 200 yılına kadar uzanmaktadır.

Koman köyüne İlk önceleri Amazon denilen Kadın savaşçıların yerleştiği ve bir süre bunların yaşadığını daha sonra Amazon denile bu kadın savaşçıların Alucra’nın diğer köylerine dağıldığını görüyoruz.

Bu incelemeler sonucu tarih Koman köyü ile başlar kelimesini kullanmamızda yerinde olur. Tarihe beşiklik etmiş olan Koman köyünde çeşitli boylar, beylikler, hükümdarlar ve İmparatorluklar hüküm sürmüş bir kültür mozaiğimiz olarak bakabiliriz.

Ayrı bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet döneminde Horasandan getirilen Türkler buraya yerleştirilmiş köyün bugünkü ahalisi bunların devamıdır. “M.Ö.65 yılında Port kralı Mitirdahat’ın Nikdpolis’te yenilmesi ve Kralın ölmesi üzerine Port toprakları Romalıların bir eyaleti haline gelmiş tir. Roma İmparatoru Teoros’un son zamanlarında ve M.S. 391 de bölgemiz toprakları Orta Asya’dan gelen KOMAN(KIPÇAK)PEÇENEK Türkleri tarafından istila edilmiş ve 60 yıl kadar burada hâkimiyet sürdürmüşlerdir. Burada Bahsedilen Koman (Kıpçak) Türkleri Alucra’nın şu andaki ismi Kovata olan bölgemize (Koman köyü) yerleşmişlerdir. Bu sırada Romalı  Kumandanlardan Lucullus  Kiraz ağacını Karasus (Giresun) dan alıp Roma’ya kaçırarak götürmüştür.

Belirtilen tarihlerde İlçemiz Şebinkarahisar ve dolayısıyla Peçeneklerden Helgin ve Zara Alucra ilçesinde Koman’lardan (Koman köyü) Kolhit Oymakları Alucra’ya gelmiştir. Helgin oymağı Peçenek İnallarından birinin oğlu olan İlgün veya Ilgun adında bir beyin emri  ve kumandasında buraya gelmiş, çoğu kasaba merkezine ve bir kısmı da köylere ve yakın kazalara yerleşmişlerdir. Zara oymağı ise Sara han kumandasında Anadolu ya gelmiş, çoğu  da bu günkü Zara kazasına ve birazı da Tamzaraya yerleşmiştir. Koman Türklerine gelince bunlar da Alucra’^nın Koman köyü ve dolayları Şebinkarahisar’ın bir oğul ve Avutmuş mahallesine ve Kayseri havalisine yerleşmişlerdir. Tam 60 yıl bu bölgelerde egemen olarak yaşamışlardır. Bu tarihlerde Türklerden (TURANLILAR) diye bahsedilmekte idi Gene bu tarihlerde Komanlılar Eskiköy Kalesini kullanmak zorunda bulunuyorlardı. Çünkü; Bu günkü kalenin bulunduğu taş henüz inkişaf etmemiş ve şimdiki kasabanın bulunduğu yer çökmemiş olduğundan bu taşla aynı seviye de bulunuyor ve burada bir kale kurmak imkanı görülmüyordu.

Bizans İmparatoru Yuannis 1121 de Balkanlarda Peçenek ve Kumanları mağlup edilince bir kısmını Balkanlarda, bir kısmını da İzmit civarında iskan etti. Böylece Kafkaslarda ve Rumeli de ki Kıpçaklar Hıristiyan oldular İbn Batuta Kırım da ve Bozkırlarda oturan Hıristiyan Kıpçaklara rastlamıştır. Şimale gidenler Rumların komşuları Kumanlar olup bu memleket Kumania (Kıpçak, Cenubi Rusya Ülkesi) adını aldı ve burada buldukları Hıristiyanlarla birleşti. M.S. 8 nci Yüz yıl sonlarına doğru doğudan gelen yeni bir kavmin Anadolu içlerine doğru sızdığını tarihte görüyoruz. Bunlar Mevarünnehir bölgesinden gelen OĞUZLARDIR. Anadolu’ya göç eden Oğuz Türklerinin bir Kolu da Alucra bölgesine gelmiş ve eski yerleşim bölgesi olan koman köyü civarına yerleşmişlerdir. Ancak 1071 de ERZURUMDA Sandık Beyle  ve Malazgirt da Alparslan ile yapılan meydan savaşından sonra bütün Anadolu ve gene bu arada Şebinkarahisar- Alucra sonsuz olarak yabancıların elinden kurtulmuş  ve asıl sahibi olan (Turanlıların ) Selçukluların eline geçmiştir 1075 yılından 1085 yılına kadar geçen süre içinde Orta Asya tarafından sürekli akın halinde gelmekte olan Türk boylarının yerleştirilmesine çalışılmıştır Alucra Bölgesine yerleşen başlıca Türk boyları: Türk (Oğuz) boyları, Avşar Türkleri boyları, Koman Türkleri Boyları “

Şu anda  Rusya’da bulunan GAGAVUZ  Türklerinin  ana yurdu olarak eski KUMAN Türklerinden  olması nedeni ile KOMAN  Köyünü bilmekte olup 1998 yılında Giresun Tirebolu Belediye Başkanlığı bünyesinde düzenlenen bir toplantıda TÜRK DEVLETLER  TOPLULUĞUNDA bu konu gündeme gelmiş ve Gagavuz Devlet Başkanı ile bir Heyet  Gazeteci Yazar Necdet ERTUĞRUL  önderliğinde Alucra’ya gelerek Koman köyünü  ziyaret de bulunmuşlar aynı tarihe tesadüf etmesi ile Hemşerimiz Ozan Arif’in Alucra Halk (Küçük Ergenekon’dan Haykırış) konserine katılarak ayrılmışlardır. Bu gezi ve ziyaret  ile ilgili haberler çeşitli Tarih dergileri ile Gazetelere haber konusu olmuştur.

Koman Köyü 7 Mahalleden Oluşmuştur.


1-
Camii Yanı Mahallesi

2- Balıklı Mahallesi

3- Hacıil Mahallesi

4- Oruç Tarlası Mahal.

5- Dereağzı Mahallesi

6- Lazlar Mahallesi

7- Çukur Mahallesi

Koman köyünde her mahallesinin  ortasında iki üç tane olmak üzere toplam on üç tane çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmeler İş adamları ve hayırseverler tarafından yaptırılmıştır. Koman köyünün aynı zamanda Tepetarla mezarlığında Şeyh Süleyman ait yatır bulunmaktadır. Bu zata ait aynı zamanda köyümüzün Camii yanı mahallesinde birde Ocak vardır. Bu Ocak Koman köyünde kurulan Müslüman evi özelliğini de taşımaktadır.

Rivayete göre Şeyh Süleyman isimli zat Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşamış bu bölgede çeşitli hizmetleri olduğu söylenmektedir.

Şu anda Koman Köyünde tek bir camii bulunmakta olup yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Geçmiş tarihlerde çevre köylere bayram ve Cuma namazlarını kılmak için buraya gelinirdi. Bu sebepten dolayı çevresine Camii yanı mahallesi denilmektedir. Koman köyünün Balıklı Mahallesinde bir tanede köy Mektebi bulunur köyde bulunan küçük çocukların yani sübyanların kış aylarında dini eğitim aldığı ve akşamları da köy odası olarak kullanılan köy mektebi halen mevcuttur. Köyümüz ve ayrıca misafirhane ve yemekhaneler de hizmet vermektedir. Köyümüze gelen misafirleri ağırlamak için Hacı İli Mahallesinde misafirhane bulunurken bayramlaşma ve topluma yemek vermek için Camii Yanı Mahallesinde yemekhanemiz vardır. Koman Köyümüzün Hacı İl Mahallesinde İlk Öğretim Okulu ve Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Koman Köyünün aynı zamanda grup köyü olmasından dolayı bu okul ve Sağlık Ocağının hizmetleri çevre köylere de gitmekteyken personel yetersizliğinden kapanmıştır. Şu anda halen Okulumuzun açılması için öğretmen, sağlık ocağının açılması için doktor ve hemşire beklemekteyiz. Köyümüzün Koman ve Moran olarak iki deremiz bulunmaktadır. Koman deresi Ovacık yaylası ve Elmacık Köyünden başlayarak Koman köyümüzün içinden geçerek Moran deresinde birleşir.  Moran deresi ise Guvata diye tabir edilen Köylerden başlayıp Suyurdu köyünden geçerek Alucra deresinde birleşmektedir.

Koman köyünün 10 adet yaylası yanı sıra Ovacık Yaylası ile Moran yaylası kullanılmaktadır.

1- Ovacık yaylası (İlimsu Ovacığı ile komşu olan Koman Ovacık yaylasıdır.)

2- Olukala Yaylası (Tepe Köyün karşısı)

3- Naranı Yaylası (Tepe Köyün karşısı)

4- Karanlık Yaylası

5- Tepe Yayla

6- Çamağıl Yayla

7- Ekrek Yaylası

8- Çatak Yaylası

9- Dereler Yaylası

10- Moran Yaylası

Yaylalarımızın içersinde Ovacık Yaylası kullanılmakta olup her yıl düzenlenen şenlikler burada kullanılmaktadır.

Koman köyü ormanlarıyla meşhur olup

1-Köyün girişin de Meryem Çamı Ormanı

2- Ovacık Yaylasında bulunan Gökçeala Ormanı

3-Arduç Köyünün Altında ve çevresinde sıralı olarak Muratala ve Sekü Ormanları bulunmaktadır.

4- Tepeköy çevresinde Tuzluca, Karanlıkdere, Narannı, Olukala Ormanları bulunmaktadır.

Gurbetçiler: Karadeniz’in özelliğinden dolayı 300 hane olan köy bugün köyün içi 30 hanedir. Gurbet-çilerimizin çoğunluğu Samsun’da 4000 ‘nin üzerinde İstanbul’da yaklaşık 2000 kişi olup bundan başta Giresun, Ordu ve İzmir gibi illerimizde bulunmaktadır. İstanbul’da yaşayanların 1000’e yakını Beyoğlu’ndan ikamet etmektedir. Alucra’ya 9 km. mesafesi vardır.

 

DERELER

Koman Deresi: Ovacık yaylası ve elmacık köyünden doğup Koman köyü içinde Moran deresinde birleşir.

MORAN DERESİ: Guvata köylerinde doğup Suyurdu köyünden geçerek Alucra Deresinde birleşir.

CAMİ: Yörenin  en eski camisi olup  hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Önceleri bütün yöre köyler bayram ve Cuma namazlarını bu camide kılıyordu.           ( Cami yanı mahallesinde) bulunmaktadır.

KÖY MEKTEBİ: Köyde Sübyanların genelde kış aylarında dini eğitim aldığı akşamları köy odası olarak kullanılan mektebimiz  ( Balıklı Mahallesinde) bulunmaktadır.

TÜRBE VE YATIRLAR: Köyümüzde Cami yanında  bir ocak bulunmakta ve yine Depe tarla mezarlığında İlk kurulan Müslüman evi  olan zat yani Şeyh Süleyman yatırı bulunmaktadır.(F.Sultan Mehmet zamanı)ÇEŞMELER: Şahısların yaptırdığı ve kullanılmakta olan her mahallede olmak üzere 13 tane çeşme bulunmaktadır.

KOMŞU KÖYLER: Doğusunda Subaşı ve Civrişon, Kuzeydoğusunda Armutlu, Kuzeyinde Elmacık, Ardıç, Batı da Tepeköy, Güneybatıda Suyurdu  Güneyinde Alucra İlçesi bulunmakta.

OKUL: Köyümüzde bir İlkokul bulunmakta olup 8 yıllık eğitim sonucu şu an kapalı tutulmaktadır. Yine köyümüzün Hacı İl mahallesinde sağlık ocağı bulunmakta olup gurup yolu olmasına nazaran personel yetersizliğinden hizmet vermediğinden kapalıdır. Misafirhane ve yemekhane: Köyümüze gelen misafirleri ağırlamak için Misafirlerimiz ve Bayramlarda  ve toplu yemek vermek için Hacı ili ( Cami yanı )mahallesinde Yemekhane bulunmaktadır.  Derneğimizin temel amacı Koman Köyünü ve Komanlıları getirebilecek en iyi düzeye getirmektir.. Bu amaç doğrultusunda ilk girişim olarak üye Listeleri hazırlanmış, imsakiye ve  Takvim basılmıştır. Ramazan ve Kurban Bayramında toplu Bayramlaşma merasimi düzenlenmiştir. Derneğimizin resmileşme girişimleri tamlanmıştır. Bundan sonraki yıllarda Kendi Dernek lokalimizde Her dini bayramın son günü bu bayramlaşma merasimimiz adet olarak devam ettirilecektir. Bunun dışında büyük, küçük bütün köylülerimiz, fikir ve tecrübelerinden yararlanılarak Derneğimizin en iyi şekilde sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz. Şu anki faaliyetlerimiz yoğunluk olarak İstanbul içerisinde odaklanmıştır. Diğer illerimiz e çalışmalarına devam etmektedir. Öncelikli olarak Dernek Lokalinin açılması, köye hitaben bir fihrist hazırlanması, Köyle ilgili resim ve belgelerin toplanması ve düzenlenmesi, baharda, piknik ve gece düzenlenmesi ve buna benzer faaliyetler amaçlarımız içerisindedir.

 

Derleyen:Rahim Güdül

Tarihi Eserlerimiz

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun ya da Üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.08 saniye
3,240,570 Tekil Ziyaretçi